kostel Všech svatých

Logo farní kostel Všech svatých
O místu:

Historie farnosti Všech svatých v Ořechově se datuje od roku 1317, kdy byl v Ořechově postaven první farní kostel Všech svatých na východní straně obce na návrší, odkud je jedinečný pohled na jižní Moravu až k rakouským hranicím.

Původní gotický chrám stál ve vnitřním prostoru toho dnešního. Podle farního záznamu se první farář jmenoval Lev,  nastoupil svůj úřad v roce 1343 a  byl zároveň děkanem brněnským.

Během století se ořechovská farnost postupně rozrůstala a kostel se stal nedostačujícím pojmout větší počet věřících.

V letech 1704 – 1705 byl kostel pozměněn malými opravami.

V roce 1878 Msgr.Antoním Páral, kněz, který působil v Ořechově 49 roků, pojal  úmysl rozšířit dosavadní chrám. Během 20 let se nasbíralo tolik finančních prostředků, že nakonec došlo k rozhodnutí postavit kostel nový.

Dne 26. února 1899 se konala poslední bohoslužba. Ještě téhož dne byla přenesena Nejsvětější svátost do školní budovy, kde se po dobu stavby nového kostela konaly bohoslužby.

Dne 11. listopadu 1899 byla stavba dokončena ve slohu novorománském.

Nový kostel byl vysvěcen 6. července 1900 biskupem ThDr. Františkem Sáleským Bauerem z Brna.

Během druhé světové války byl kostel velmi zničen. Němečtí vojáci si z věže udělali pozorovatelnu.

Po válce obětaví farníci podruhé staví kostel v téže podobě jako před válkou.

V letech 1984 – 1985 byl  zhotoven obětní stůl s reliéfem Poslední večeře Páně, socha Krista v nadživotní velikosti, triptych soch sv. Cyrila a Metoděje a apoštola sv. Judy Tadeáše, vše z dílny sochaře Jaroslava Vaňka z Brna.

Zajímavou památkou v kostele Všech svatých je dřevěná socha Panny Marie ze 14. století, která stávala v minulosti ve výklenku kapličky sv. Peregrina. Poutníci putující od Brna do Mariazell se u kapličky zastavovali a prosili o šťastný návrat z pouti domů. Během války byla socha vyrobená z lipového dřeva schovaná v domě č.p. 60. Tento dům byl za války zničen požárem, ale Madona zůstala nepoškozená. V roce 1999 byla socha zrestaurovaná a zapůjčena Moravské galerii v Brně k výstavě nazvané „Od gotiky k renesanci“.

V roce 2005 byla zhotovena vitráž Panny Marie – Královny Všech svatých.

Nejbližší události v místě (rozmezí od 19.3. do 29.3.2024)

Den Čas Druh intence
úterý
19.3.